Hæder til instruktør Anny Leth fra Balling-Volling UIF

Af Lasse J Lauritsen - Tirsdag d.21 Juni 2016 - Kl.10:37

EnergiMidt ønsker at hjælpe med at påskønne de mange ildsjæle, som gennem deres frivillige arbejde gør en kæmpe forskel i de lokale klubber og foreninger. Derfor uddeleler energiselskabet hvert år prisen som Årets Ildsjæl til fem frivillige midt-/østjyder - en pris der ud over æren byder på 10.000 kroner til et selvvalgt formål.

Anny Leth - Årets ildsjæl 2016.

EnergiMidt ønsker at hjælpe med at påskønne de mange ildsjæle, som gennem deres frivillige arbejde gør en kæmpe forskel i de lokale klubber og foreninger. Derfor uddeleler energiselskabet hvert år prisen som Årets Ildsjæl til fem frivillige midt-/østjyder - en pris der ud over æren byder på 10.000 kroner til et selvvalgt formål.
Anny Leth, Balling, har i 25 år været det faste punkt som instruktør i gymnastikafdelingen i den lokale Balling-Volling Ungdoms- og Idrætsforening.
Det er foreningens medlemmer, som har indstillet Anny Leth til prisen ”Årets Ildsjæl 2016”
Anny har været og er foreningens trofaste holdleder, indenfor motionsgymnastikken. 
Hun har undervist voksne hold flere aftener om ugen i de forløbne år og gør det stadig med stor energi.  Tidligere hed det, at man gik til gymnastik nu hedder det f.eks. Work-out, Step low - high, Callanetics og Zumba.
Det har været vigtigt for Anny at følge med udviklingen indenfor motion gennem årene.
Hun har sørget for altid, at deltage i nyeste kurser, hvilket deltagerne på alle hendes hold altid har kunnet glæde sig til. For så skulle der sikkert ske noget nyt.
Mange lokale motionister har fulgt de dejlige timer i alle årene, og møder stadig trofast op sammen med de nye motionister, som nu kommer til motionen i vores samlingspunkt Pulsen i Balling. 
Anny er en person, som altid kommer til holdene med sit gode humør og energi hvilket smitter af på deltagerne, hvor mange har fulgt hendes timer i alle 25 år. 
Formand, Ole Madsen og gymnastikformand, Michael Goul glæder sig over indstillingen og hædringen af Anny, som fandt sted tirsdag den 14. juni i Silkeborg. Ole Madsen udtaler ”ildsjæle som Anny er med til at gøre vores forening til et attraktivt sted, at dyrke motion og vi håber naturligvis at Anny vil fortsætte, i mange år frem”.