Vellykket jubilæum i Lem

Af Helle Lenschow - Tirsdag d.19 November 2019 - Kl.9:43

Lem Motions og Idrætsforening holdt forleden et vellykket 30 års jubilæum med reception.

Aage Dahl holdt tale. Han er medstifter af foreningen, mangeårigt bestyrelsesmedlem og frivillig leder af springgymnastik gennem næsen 30 år.

Lem Motions og Idrætsforening holdt forleden et vellykket 30 års jubilæum med reception. Dagen startede med, at foreningen serverede kagemand til hele skolen og børnehaven. Her spiste cirka 200 personer kage, og de fik lidt ekstra lækkert på dagen, fordi de unge udgør en stor del af foreningens medlemstal.
Om eftermiddagen var der reception og omkring 30 personer kom og læste de flotte plancher, der var lavet med hele LMIs historie, formænd igennem tiderne og billeder fra foreningens tidligere år. Om aftenen kom Ib Grønbech forbi og spillede og gav vendelbo jokes til cirka 200 personer, som var mødt op for at fejre LMI.
Det hele var ovre omkring klokken 23.00, hvor alle var tilfredse med sangerens fantastiske måde at spille og fortælle på.

Nyheder

Persondatapolitik

Du kan downloade en APP til din
telefon/tablet, så fungerer det optimalt
når du skal læse avisen online.
Appen fåes til både
Iphone og Android